Δευτέρα 21 Μαΐου 2012

Ήττα χωρίς κόστος της Αναγέννησης Γιαννιτσών στην Κομοτηνή 4-1

Σε έναν αγών όπου οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς άγχος για τη νίκη αλλά με σκοπό να προσφέρουν θέματα και γκολ στους φιλάθλους ο γηπεδούχος Πανθρακικός κέρδισε την Αναγέννηση Γιαννιτσών με 4-1 μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της Football League. Οι γηπεδούχοι που έχουν εξασφαλίσει την επιστροφή τους στη Super League πραγματοποίησαν την τελευταία επίσημη εμφάνισή τους μπροστά στους φίλους τους και είχαν ετοιμάσει μια φιέστα ανόδου δίνοντας πανηγυρικό χαρακτήρα στην αναμέτρηση. Από την άλλη η Αναγέννηση απαλλαγμένη από το άγχος της παραμονής θέλησε να χαρεί το παιχνίδι και να συμμετέχει σε αυτή τη γιορτή παρουσιάζοντας θέαμα και ουσία στο παιχνίδι της. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ εντυπωσιακά...
και απείλησαν την εστία της Αναγέννησης πολύ νωρίς. Μάλιστα στο 7ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ όταν ο Μπαικαρά με δυνατό σουτ νίκησε τον Καραογλανίδη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό και πολύ γρήγορα διπλασίασαν τα τέρματα τους. Συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό ο Χρήστου με δυνατό σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0 ενώ λίγο νωρίτερα στο 8ο λεπτό ο Σουλτανίδης είχε σουτ στο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων και στο 10ο λεπτό αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στα επόμενα 15 λεπτά της αναμέτρησης ο Πανθρακικός ήταν καταιγιστικός και στο 15ο λεπτό για μια ακόμη φορά στάθηκε άτυχος όταν ο Μίνγκας στο σουτ που επιχείρησε σημάδεψε το δοκάρι της εστίας των Γιαννιτσών. Στο ημίωρο η Αναγέννηση αποφάσισε να βγει από την περιοχή της και στην πρώτη οργανωμένη επιθετική της προσπάθεια ο Παπαδόπουλος πάσαρε στον Στεργίδη και ο τελευταίος σούταρε δυνατά αναγκάζοντας τον Κουτσόπουλο σε ασθενή απόκρουση και με κοντινό πλασέ σε κενή εστία ο επιθετικός των Γιαννιτσών που ακολούθησε τη φάση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας τσε 2-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Στεργίδης έβγαλε σέντρα στην περιοχή του Πανθρακικού εκεί όπου πετάχτηκε ο Στεφανίδης και έπιασε δυνατή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Κουτσόπουλου. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 38ο λεπτό όταν ο Σουλτανίδης απέφυγε τον Καραογλανίδη και από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή πλάσαρε αλλά η μπάλα βρήκε και πάλι το δοκάρι. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες χαμήλωσαν ρυθμό, φροντίζοντας να κλείσουν τα κενά στις άμυνες τους. Σταδιακά οι γηπεδούχοι κέρδισαν χώρο στο γήπεδο και έγιναν και πάλι απειλητικοί. Στο 78ο λεπτό ο Μπαϊκαρά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας των Γιαννιτσών γράφοντας το 3-1 ενώ στο 84ο λεπτό ο Σουλτανίδης έπιασε γυριστό σουτ και διαμόρφωσε ο τελικό 4-1. Μετά την ολοκλήρωση του 90λεπτου οι γηπεδούχοι γιόρτασαν την επάνοδό τους στην Super league πού ήταν δίκαιη από κάθε πλευρά. Στην τελευταία αγωνιστική η ομάδα των Γιαννιτσών θα υποδεχθεί την Καλλιθέα που έχει ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα Play off και αναμένεται οι παίκτες των δύο ομάδων να παρουσιάσουν καλό θέαμα. Στη βαθμολογία η Αναγέννηση Γιαννιτσών παρέμεινε στους 39 βαθμούς ενώ ο Βύζας Μεγάρων έχει 34 ο Φωκικός 32 και ο Αγροτικός Αστέρας που βρίσκεται κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού 31β. Πανθρακικός: Κουτσόπουλος, Στάθης, Χρήστου (63 Σκλιοπίδης), Βαγγελόπουλος, Σαρακατσάνος, Μπαλού, Λιαπάκης (5’ Μακρυδημήτρης), Μίνγκας, Μπαϊκαρά, Πόνσε (59 Γωνιάδης), Σουλτανίδης. Αναγέννηση Γιαννιτσών: Καραογλανίδης, Σερέτης, Ντατίδης, Ιορδανίδης, Σπαθάρας, Μπαξεβάνος (80 Μπέκα), Κωστίκας, Στεργίδης (74 Τσικνίδης), Παπαδόπουλος, Καρακασόγλου, Στεφανίδης (69 Γιόνδης)