Πέμπτη 24 Μαΐου 2012

Με ήττα ολοκλήρωσε την φετινή της παρουσία στη Β εθνική η Αναγέννηση Γιαννιτσών αλλά παραμένει στην κατηγορία.

Στην αυλαία της κανονικής διάρκεια του πρωταθλήματος της β εθνικής κατηγορίας η Αναγέννηση Γιαννιτσών γνώρισε την ήττα στην έδρα της από την Καλλιθέα με σκορ 2-3. Οι γηπεδούχοι παρά την ήττα τους παραμένουν στην κατηγορία και θα αγωνιστούν και τη νέα σαιζόν σε αυτή ενώ οι φιλοξενούμενοι θα διεκδικήσουν σε αγώνες play off την άνοδό τους στην Super league. Αντίθετα μαζί με το Διαγόρα και τον Εθνικό Αστέρα υποβιβάστηκε ο Βύζας Μεγάρων που γνώρισε την ήττα στην έδρα του από την Παναχαϊκή. Οι γηπεδούχοι με πολλούς αναπληρωματικούς στη σύνθεση τους, ξεκίνησαν δυνατά και προσπάθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 24ο λεπτό με ατομική προσπάθεια και διαγώνιο συρτό σουτ...
του Μιχαλόπουλου από τη γωνία της μικρής περιοχής κάνοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 43ο λεπτό όταν μετά από ασθενή απόκρουση του Τακίδη στο κοντινό σουτ που επιχείρησε ο Τοσουνίδης, ο Καρακάσογλου από τη μικρή περιοχή αφύλαχτος έστειλε με κοντινό πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Τοσουνίδης πάσαρε έξυπνα στον Αρβανιτόπουλο και αυτός από το ύψος του πέναλτι με όμορφο πλασέ νίκησε τον Τακίδη και έγραψε το 2-1. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ χάνοντας παράλληλα πολλές κλασικές ευκαιρίες. Συγκεκριμένα στο 57ο λεπτό ο Μαρουκάκης με ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Καραογλανίδη ισοφαρίζοντας σε 2-2. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε στο 69ο λεπτό ο Κατσίκης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής σε σπρώξιμο στον Diallo μετά από εκτέλεση κόρνερ. Το απευθείας εισιτήριο για τη Super Legue πήραν ο Πανθρακικός και η Βέροια.