Τρίτη 30 Οκτωβρίου 2012

Κύπελλο Ελλάδος: Αναγέννηση Γιαννιτσών – Νίκη Βόλου 0-1.

Αλλοίωση αποτελέσματος στα Γιαννιτσά αφού ο διαιτητής ακύρωσε καθαρό γκολ των γηπεδούχων.
 Σε εντός έδρας ήττα με 0-1 από την Νίκη Βόλου και αποκλεισμό από την συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδος υποχρεώθηκε η Αναγέννηση Γιαννιτσών σήμερα το απόγευμα. Ο αγώνας διεξήχθη στο γήπεδο του Νέου Μυλοτόπου αφού η φυσική έδρα της ομάδος των Γιαννιτσών θυμίζει χωράφι εξαιτίας των άστοχων επιλογών των υπευθύνων και ειδικά του αντιδημάρχου αθλητισμού που αποφάσισε να κλείσει το δημοτικό στάδιο Γιαννιτσών για συντήρηση του χλοοτάπητα σε μια περίοδο όπου η τοπική ομάδα βρίσκεται σε αγωνιστική δράση για το πρωτάθλημα και το κύπελλο. Η ομάδα των Γιαννιτσών υποχρεώθηκε σε ήττα και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκρισή της στην παράταση εξαιτίας μιας άδικης απόφασης του διαιτητή.....
που ακύρωσε κανονικό γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ήταν η στιγμή που ο Καρακάσογλου σούταρε δυνατά και ο αμυντικός της Νίκης Βόλου, έδιωξε περίπου ένα μέτρο μέσα από τη γραμμή, αλλά ο διαιτητής Καραλιόλιος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι με υπόδειξη του βοηθού Κουτζιακουτζίδη, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών από τους γηπεδούχους. Στον αγωνιστικό τομέα το πρώτο ημίχρονο κύλισε με την ομάδα των Γιαννιτσών να έχει τον έλεγχο του αγώνα να δημιουργεί κάποιες καλές ευκαιρίες, χωρίς όμως να τις αξιοποιήσει ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο διάστημα αυτό να ελέγξουν το χώρο του κέντρου για να κρατήσουν το μηδέν στην εστία τους. Στην επανάληψη το σκηνικό αυτό συνεχίστηκε χωρίς τη μεγάλη φάση με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να ανοίγουν το σκορ στο 69΄με τον Ταντις μετά από όμορφη πάσα του Σκούφαλη. Η απόδοση των παικτών της Νίκης ανέβηκε στη συνέχεια και πίεσαν για να σφραγίσουν τη νίκη τους και την πρόκριση κάτι που τελικά κατάφεραν και με τη βοήθεια του διαιτητή. Φάσεις και γκολ: Στο 9’ σουτ του Ιορδανίδη λίγο έξω από την περιοχή έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ ο Βούρας. Στο 24’ σουτ του Σερέτη η μπάλα χτυπά σε σώματα αμυντικών και καταλήγει κόρνερ. Στο 43’ νέο δυνατό σουτ από τον Ιορδανίδη απέκρουσε με τα πόδια ο Βούρας. Στο 49’ ο Στεργίδης γύρισε έξυπνα τη πάλα αλλά η κεφαλιά του Στεφανίδη κατέληξε άουτ. Στο 64’ νέα καλή στιγμή για την Αναγέννηση όταν ο Στεργίδης πασάρει στον Στεφανίδη που από κοντά δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 69’ μετά από πάσα του Σκούφαλη ο Τάντιτς με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 0-1 . Στο 71’ δυνατό σουτ του Φλίγκου η μπάλα κοντράρει σε σώματα αμυντικών των Γιαννιτσών και απομακρύνεται. Στο 86΄ο Καρακάσογλου από κοντά έπιασε δυνατό σουτ αλλά αστόχησε. Στο 94’ σουτ του Κρακάσογλου απέκρουσε ο Καρατζάς μέσα από την τελική γραμμή της εστίας αλλά ο διαιτητής «δεν το είδε» και έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι που έληξε με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα. Απαράδεκτος ο διαιτητής Καραλιόλιος (Γρεβενών) με λάθη οι βοηθοί Ρίγκος (Γρεβενών), Κουτζιακουτζίδης (Κοζάνης) Αναγέννηση Γιαννιτσών: Λαμπάκης, Σκέμπης, Χατζόγλου, Σερέτης, Σπαθάρας, Τσιάμης, Ιορδανίδης, Φελιπε (73 Καρακάσογλου), Φάμπιο, Στεφανίδης, Στεργίδης. Νίκη Βόλου; Βούρας, Ψιανός, Μίτσης, Βέρτζος, Σαμαράς, Ριζογιάννης, Τάσιτς (12 Χάμος,) Πορτουλίδης (86 Καρατζάς), Σκούφαλης, Γιακομπ (63 Φλίγκος), Ταντιτς