Δευτέρα 29 Οκτωβρίου 2012

Επιστροφή στις νίκες για τη γυναικεία ομάδα Χάντμπολ του Μ. Αλεξάνδρου Γιαννιτσών

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 πέτυχε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του Μεγάλου Αλεξάνδρου Γιαννιτσών. Συγκεκριμένα το Σάββατο το απόγευμα επιβλήθηκε με άνεση στο Κλειστό Γυμναστήριο Γιαννιτσών «Έλλη Μυστακίδου» της ομάδας του Καματερού με σκορ 35-24. Οι γηπεδούχος ομάδα μετα τον άδικο αποκλεισμό της την περασμένη εβδομάδα στην Pristina, από τη 3η φάση του Ευρωπαϊκού κυπέλλου, παρουσιάστηκε στο παρκέ συγκεντρωμένη και αποφασισμένη να καλύψει το χαμένο έδαφος στο πρωτάθλημα αφού ήδη μετρούσε δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια. Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης πήρε προβάδισμα στο σκορ και σταδιακά το διεύρυνε έχοντας σε εκπληκτική ημέρα την Μαρία Χατζηπαρασίδου που πέτυχε 15 τέρματα ενώ την ακολούθησε σε απόδοση και η Μαρία Παπαδοπούλου με 10 τέρματα στο ενεργητικό της....
Η νεανική ομάδα του Γιώργου Γιουλβανίδη έδειξε ότι βρίσκεται σε σωστό δρόμο γεγονός που θα αποτυπωθεί και σε συγκομιδή βαθμών στη συνέχεια όπως δήλωσε και ο ίδιος μετά τη λήξη της αναμέτρησης. Τα δεκάλεπτα του αγώνα 7-5, 12-8, 17-13 ημίχρονο. 22-16, 29-21, 35-24 τελικό. Το Σάββατο το απόγευμα 3 Νοέμβρη η ομάδα του Μ. Αλεξάνδρου Γιαννιτσών θα αντιμετωπίσει στην Πάτρα την περσινή πρωταθλήτρια Ορμή Πάτρας. Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Γιώργος Γιουλβανίδης): Γιαντσή, Παρασκευαϊδου, Παπαδοπούλου Α., Χατζηπαρασίδου 15, Μπατζαρακούδη 2, Δερβίση, Παπαδοπούλου Ι., Αναστασιάδου, Πιπιλακίδου, Παπαδοπούλου Μ. 10, Ιωαννίδου 3, Τσαλουχίδου, Τρελλοπούλου 1, Αναστασίου 4. ΓΑΣ Καματερού (Γιώργος Αντωνίου): Ταλάντζη 5, Αναστασίου 4, Κλαμπάνου, Μπάκου 3, Μπόεβα, Μάσα 4, Μπέγκα 4, Μορφίδου, Στασινού 3, Γραμματικού 1, Σούλη, Κοντογιώργη, Συκιωτάκη. Διαιτητές: Αγγελίδης - Μπουγιάκας