Πέμπτη 16 Αυγούστου 2012

Το ένα τρίτο των μεταλλίων της Μεγάλης Βρετανίας στους Ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου προήλθαν από μετανάστες

Στους πρόσφατους Ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου τα μετάλλια που κέρδισε η Μεγάλη Βρετανία και την κατέταξαν στην 3η θέση, προήλθαν από τις επιτυχίες αθλητών και αθλητριών που γεννήθηκαν στο εξωτερικό ή είναι μετανάστες δεύτερης η τρίτης γενιάς. Αυτό προκύπτει από μια μελέτη στην οποία οι ερευνητές επισημαίνουν ότι η μετανάστευση σε βάθος ενός αιώνα ήταν ένας παράγοντας για τη συγκομιδή 24 από τα 65 μετάλλια που κέρδισε η Μ.Β. Από την ανάλυση των θέσεων στο βάθρο, από τους Βρετανούς προκύπτει ότι τουλάχιστον 11 χρυσά μετάλλια, τρία αργυρά και 10 χάλκινα κατέκτησαν οι αθλητές των οποίων η άμεση οικογένεια ήρθε στη Βρετανία από το εξωτερικό