Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012

Πέταξε στις καθυστερήσεις τους δύο βαθμούς η Αναγέννηση στην Πάτρα. Ισοφαρίστηκε στο 94΄ από την Παναχαϊκή.

Μεγάλη ευκαιρία να αποδράσει με νίκη από την Πάτρα έχασε η Αναγέννηση Γιαννιτσών αφού δεν κατάφερε να κρατήσει μέχρι τη λήξη του αγώνα το γκολ του Φάμπιο που πέτυχε στο 19ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 94ο λεπτό με τον Σαλαμαστράκη και πήραν το βαθμό της ισοπαλίας, έχοντας στον πάγκο τους το νεό προπονητή της ομάδος Γιώργο Κούτση. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό αφού οι δύο ομάδες κυνήγησαν τη νίκη, ενώ οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 7ο λεπτό αλλά ο Φατιόν με κεφαλιά σημάδεψε στο δοκάρι της εστίας του Λαμπάκη. Η απάντηση των φιλοξενούμενων....
ήρθε στο 19ο λεπτό όταν ο Καρακάσογλου μετά από σέντρα του Στεργίδη γύρισε τη μπάλα στο πίσω δοκάρι της εστίας του Πίτκα και ο Φάμπιο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1. Στο β ημίχρονο οι δυο ομάδες δημιούργησαν καλές ευκαιρίες, με τον Καρακάσογλου οι φιλοξενούμενοι στο 60ο λεπτό και με τον Μακούπου οι γηπεδούχοι στο 70ο λεπτό ωστόσο οι δύο τερματοφύλακες δεν νικήθηκαν από τους επιθετικούς. Και ενώ όλοι περίμεναν το σφύριγμα της λήξης ο Σαλαμαστράκης στο 94ο λεπτό λύτρωσε τους γηπεδούχους ισοφαρίζοντας σε 1-1. Σίγουρα ο βαθμός της ισοπαλίας μέσα στην Πάτρα είναι ένα θετικό αποτέλεσμα για την Αναγέννηση αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας αφήνει μια πίκρα στους παίκτες των Γιαννιτσών που πέταξαν άδικα δύο βαθμούς. Στη βαθμολογία η Αναγέννηση συμπλήρωσε 16 βαθμούς και παρέμεινε κοντά στις προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στην Super league. Παναχαϊκή (Γιώργος Κούτσης): Πίτκας, Σπίνουλας, Καραμανλής, Σαλαμαστράκης, Κοιλιάρας, Ντίνας, Φατιόν (61 Γκούρτσας), Ολισέ, Μαπούκου, Ουρτάδο, Βασιλαντωνόπουλος. Αναγέννηση Γιαννιτσών (Νίκος Παναγιωτίδης): Λαμπάκης, Σερέτης, Τσιάμης (46 Μπουτζίκος), Χατζόγλου, Στεργίδης, Φάμπιο, Καρακασόγλου (67 Μπαξεβάνος), Νταντίδης, Φελίπε, Σκέμπης, Καρπαθάκης (79 Κυριακίδης).