Τρίτη 13 Νοεμβρίου 2012

Στο Αγρίνιο αναζητά αύριο βαθμούς η Αναγέννηση, μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό Βόλου.

Άτυχη στάθηκε η Αναγέννηση Γιαννιτσών στον Κυριακάτικο αγώνα που έδωσε στην Έδεσσα ως γηπεδούχος με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Football league. Η ομάδα των Γιαννιτσών τυπικά γηπεδούχους γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 με ένα τέρμα που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στην εκπνοή του αγώνα. Καθοριστική στιγμή ωστόσο για τους γηπεδούχους και για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν το δοκάρι που είχαν σε σουτ του Φελίπε στο 83ο λεπτό. Ο αγώνας ήταν πολύ σημαντικός για τις δύο ομάδες και εξελίχτηκε σε μια αναμέτρηση τακτικής αφού ήταν φτωχός σε φάσεις με τους παίκτες των δύο ομάδων να προσέχουν πολύ τα νώτα τους αναζητώντας....
με αντεπιθέσεις την ευκαιρία που θα τους χαρίσει το γκολ και τη νίκη. Ο αγωνιστικός χώρος πάντως του σταδίου δεν βοήθησε τους ποδοσφαιριστές, όπως επισήμαναν στις δηλώσεις τους και οι προπονητές των δυο ομάδων κα μοιραία ο αγώνας κρίθηκε από μια στημένη φάση. Η μοναδική καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο α ημίχρονο όπου ο Ολυμπιακός Βόλου είχε τον έλεγχο του αγώνα, ήταν στο 44ο λεπτό όταν ο Στεργίδης επιχείρησε έξω από την περιοχή δυνατό σουτ που όμως κατέληξε άουτ. Στην επανάληψη η απόδοση των γηπεδούχων ανέβηκε και η μπάλα κυκλοφόρησε περισσότερο έξω από την περιοχή της ομάδας του Βόλου που είχε στο 76ο λεπτό ένα καλό διαγώνιο σουτ με τον Στουρνάρα από το ύψος της περιοχής που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λαμπάκη. Στο 83ο λεπτό ο Φελίπε απέφυγε δύο αντιπάλους και μέσα από την μεγάλη περιοχή έπιασε διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα αφού πρώτα βρήκε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Γκίτκου στη συνέχεια απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς. Και ενώ όλοι περίμεναν ο αγώνας να τελειώσει χωρίς νικητή οι Βολιώτες κέρδισαν μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής και σε πλάγια θέση φάουλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαρμπίτε που επιχείρησε σέντρα σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα ξεγελώντας τόσο τους αμυντικούς όσο και τον τερματοφύλακα των Γιαννιτσών που δεν κατάφεραν να την απομακρύνουν. Το τελικό 0-1 αδικεί τους γηπεδούχους που προσπάθησαν και δεν επέτρεψαν του έμπειρους παίκτες του Ολυμπιακού να γίνουν απειλητικοί για 90 λεπτά. Σε κάθε περίπτωση οι φίλαθλοι των γηπεδούχων στ τέλος της αναμέτρησης χειροκρότησαν του παίκτες της ομάδος τους για την προσπάθεια που κατέβαλαν και για την μέχρι σήμερα πορεία τους ου είναι εντυπωσιακή αφού παραμένουν στην 1η θέση της βαθμολογίας με 15 β. έχοντας πίσω τους τη Λάρισα και τον Εργοτέλη με 14β. Αξίζει να σημειωθεί η μεγάλη προσέλευση του κόσμου αφού οι κερκίδες του δημοτικού σταδίου Έδεσσας ήταν γεμάτες ενώ τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 150 οπαδοί του Ολυμπιακού Βόλου που ήταν πολύ εκδηλωτικοί. Αύριο η Αναγέννηση θα ταξιδέψει στο Αγρίνιο όπου και θα αντιμετωπίσει τον Παναιτωλικό έχοντας στη σύνθεσή της και τον Πορτογάλο Φάμπιο που εξέτισε την τιμωρία του. Στα διοικητικά χθες το βράδυ έγινε η συνάντηση του Δ.Σ της ομάδος με τον κ. Καράμπελα που έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον να αναλάβει τη διοίκηση της ομάδος καταβάλλοντας τα χρήματα που απαιτούνται για την αποπληρωμή των χρεών.