Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2013

Μπάσκετ ΕΚΑΣΚΕΜ. «Απόδραση» με διπλό 54-58 για τον Πανεδεσσαϊκό από τον Αλεξάνδρεια που καιγόταν για βαθμούς

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες η ομάδα της Έδεσσας κατάφερε και έφυγε με το διπλό από την δύσκολη έδρα της Αλεξάνδρειας η οποία «καιγόταν» για τους βαθμούς της νίκης στο αγώνα της για την παραμονή. Και οι δύο ομάδες μπήκαν νοθρά στο παιχνίδι επηρεασμένες από την καθυστέρηση μιάμισης ώρας για την έναρξη, καθώς στην προθέρμανση μετά από κάρφωμα του Αρβανιτάκη, έπεσε η μπασκέτα με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί πρόβλημα στο στεφάνι. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του με τους παίκτες του Γιώργου Χασάπη να εκμεταλλεύονται την κούραση των γηπεδούχων ... στο 4ο δεκάλεπτο και να προηγούνται μέχρι και με δέκα πόντους. Διαφορά την οποία έχασαν με επιπόλαια λάθη στα τελευταία λεπτά και ο αγώνας να κρίνεται τελικά με ελεύθερες βολές του Τσάμη υπέρ των φιλοξενουμένων. Με τη νίκη του αυτή ο Πανεδεσσαϊκός παρέμεινε σε «τροχιά» τετράδας με το πρώτο μεγάλο βήμα να γίνεται την επόμενη αγωνιστική στο Δ.Α.Κ. Έδεσσας με αντίπαλο τον συνδιεκδικητή αυτής Λιτόχωρο. Δεκάλεπτα: (11-16), (19-14) 30-30 ημίχρονο, (11-10), (13-18) 54-58 τελικό Α.Σ. Πανεδεσσαϊκός (Χασάπης): Κληντσάρης, Τριανταφύλλου, Πέτκος 10(2 τριπ.), Θεοδώρου 8, Δημητρόπουλος 12, Σταμπουλής 6, Τσάμης 9, Γκουτσίδης, Αρβανιτάκης 13(1 τριπ.), Μπούζμπας.