Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου 2013

Ηττα των εφήβων του Πανεδεσσαϊκού στην πρεμιέρα της τελικής φάσης

Φίλιππος Βέροιασ - Α.Σ. Πανεδεσσαϊκός 65-45
Με ήττα με 65-45 από τον πολύ ισχυρό Φίλιππο Βέροιας ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για την τελική φάση της ΕΚΑΣΚΕΜ η εφηβική ομάδα του Πανεδεσσαϊκού. Η ομάδα της Έδεσσας αποτελούμενη στο σύνολο της από 15χρονους και 16 χρονους αθλητές και έχοντας στη σύνθεση της μόλις δύο δεκαοκτάχρονους, πάλεψε φιλότιμα απέναντι στα μεγάλα κορμιά των παικτών της Βέροιας μένοντας κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τη διαφορά να διαμορφώνεται στο τελευταίο τρίλεπτο, καθώς βασικοί παίκτες της έμειναν από δυνάμεις, διότι μέσα σε 12 ώρες κλήθηκαν να παίξουν και άλλο αγώνα μετά τη συμμετοχή τους με την ομάδα ανδρών. Ίσως θα ήταν... καλύτερο οι αγώνες λόγω της ιδιαιτερότητας της κατάστασης και αφού επιδιώκεται στις μεγαλύτερες κατηγορίες να αγωνίζονται νεαροί αθλητές, να προγραμματίζονται απογευματινές ώρες προκειμένου να προλαβαίνουν να αναπαύονται οι αθλητές και να μην εξουθενώνονται. Ήδη ο αγώνας της Κυριακής με τον Πιερικό-Αρχέλαο αναβλήθηκε προκειμένου να εξυπηρετηθεί η ομάδα της Κατερίνης που αγωνίζεται στη Β' Εθνική, αλλά δεν θα πρέπει να γίνονται εξαιρέσεις για τις ομάδες και το πρωτάθλημα να διεξάγεται με τα ίδια μέτρα και σταθμά. Αγωνιστικά, ο Πανεδεσσαϊκός στηρίχτηκε επιθετικά στους Πέτκο και Μυλωνά και παρότι έμεινε πίσω στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο με 46-26, κατάφερε με υπερπροσπάθεια να μειώσει στο -11 τρία λεπτά πριν το τέλος με τον προπονητή του να προστατεύει τους παίκτες του, δίνοντας εμπειρίες σε ένα δυσκολότερο πρωτάθλημα σε μικρότερους ηλικιακά παίκτες που η βοήθεια τους θα φανεί χρήσιμη στη συνέχεια. Δεκάλεπτα:1ο (17-08), 2ο (12-11) 29-19 ημίχρονο, 3ο (17-07)46-26, 4ο (19-19) 65-45 τελικό. Α.Σ. Πανεδεσσαϊκός (Αναστασιάδης):Σιβένας 1, Παρίσης, Πέτκος 12(1 τριπ.), Τυρπάνης 7(1 τριπ.), Τράπκος, Γέργης 1, Κληντσάρης, Μυλωνάς 20(1 τριπ.), Μπούζμπας 4.