Πέμπτη 29 Ιανουαρίου 2015

Παλικαρίσια νίκη για την νεανική ομάδα της Αναγέννησης που κέρδισε με 3-2 το Κοκκινόχωμα και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού

Μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας και ψυχολογίας πέτυχε χθες το απόγευμα η Αναγέννηση Γιαννιτσών στην έδρας καταβάλλοντας την μαχητική ομάδα Βυζάντιο Κοκκινοχώματος με σκορ 3-2. Οι δύο ομάδες που παλεύουν για την παραμονή τους πάλεψαν για τη νίκη και πρόσφεραν στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο αρκετές συγκινήσεις και γκολ. Με τη νίκη της αυτή η ομάδα των Γιαννιτσών βρέθηκε στη βαθμολογία επάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και ατενίζει πλέον με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον. Η νεανική ομάδα του Βασίλη Ασλανίδη κατάφερα να προηγηθεί στο σκορ στο 40΄ όταν μετά από σουτ του Καρακάσογλου ο Καπουσούζης την έσπρωξε στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στο 54΄ ο Μπάρμπας με εξαιρετικό σουτ ... ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0. Λίγα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στο 61΄το σκορ σε 2-1 με κοντινό πλασέ του Καρλόπουλου. Η τοπική ομάδα άντεξε στην πίεση των φιλοξενουμένων και μάλιστα στο 78΄ εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Βυζαντίου και με πλασέ σουτ του Χατζηστεφάνου ανέβασε το σκορ σε 3-1. Το μόνο που κατάφεραν στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν το σκορ σε 3-2 με τον Κεφαλά στις καθυστερήσεις του αγώνα. Με τη νίκη της αυτή η Αναγέννηση πέρασε στην 11η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς 2 παραπάνω από τις ομάδες που βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού. Την Κυριακή ξεκινά ο β γύρος του πρωταθλήματος της Γ εθνικής και η Αναγέννηση θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό. Αναγέννηση Γιαννιτσών (Ασλανίδης): Σιμψερής, Μπίνας (71 Καραδήμος), Τζουρτζος, Σιδηρόπουλος, Ουζούνης, Μπάμπαλης (80 Βασιλειάδης), Καρασαβίδης (55 Κοροσιάδης), Μπάρμπας, Χατζηστεφάνου, Καρακάσογλου, Καπουσούζης.