Τετάρτη 28 Οκτωβρίου 2015

Νίκη για τον Πανεδεσσαϊκό στη Α κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΜ

Βελτιωμένος σε άμυνα και επίθεση και με τους παίκτες του να βρίσκουν σιγά σιγά τους ρόλους τους, παρουσιάστηκε ο Πανεδεσσαϊκός για την τρίτη αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ, επικρατώντας του μαχητικού Βατανιακού με 65-50. Οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη, κάτι που φαινόταν στο πάθος που έβγαζαν οι παίκτες του Γιάννη Αναστασιάδη σε όλες τις γραμμές του γηπέδου από την αρχή του αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Έδεσσας να προηγείται με βραχεία κεφαλή 24-23, διαφορά που θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη σύμφωνα με τη συνολική εικόνα της ομάδας αν οι νεαρότεροι παίκτες δεν ήταν νευρικοί στην τελική προσπάθεια. Στο δεύτερο ημίχρονο ... οι έμπειροι Τσάμης και Θεοδώρου «πήραν από το χέρι» την ομάδα δίνοντας λύσεις στην επίθεση με τον Πανεδεσσαϊκό να προηγείται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 41-31. Οι βάσεις για τη νίκη είχαν μπει και παρά την τελευταία προσπάθεια των φιλοξενούμενων να επιστρέψουν, ο Πανεδεσσαϊκός με τον Μπακύρτση να σκοράρει και να μοιράζει τελικές πάσες, επικράτησε εύκολα στο τέλος με 65-50. Η ομάδα της Έδεσσας φάνηκε διαβασμένη στο παιχνίδι των αντιπάλων περιορίζοντας τα ατού της ομάδας της Κατερίνης. Εμφανής ήταν και η βελτίωση στο επιθετικό κομμάτι με τα περισσότερα καλάθια να είναι αποτέλεσμα συνεργασιών μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας. Δεκάλεπτα:1ο(08-10), 2ο(16-13)24-23 ημίχρονο, 3ο(17-08)41-31, 4ο(24-19)65-50 τελικό.
Πανεδεσσαϊκός (Αναστασιάδης): Μπίνος Μ., Μπακύρτσης 6(2), Σιβένας, Τακατζόγλου 11(2), Μάρκου, Γεωργιάδης, Μπούζμπας, Τσάμης 12, Τότλης, Πέτκος 15(3), Παπαΐδης 4, Θεοδώρου 17. Βατανιακός-Σάρισα (Φωτάς):Κοτσίμπελης 13(1), Σιαπάκας 2, Φελεκίδης 6, Βουτσακόπουλος Α. 15(1), Αραμπατζής, Αναγνώστου 7(1), Τζήμας, Βουτσακόπουλος Θ.3(1), Πόσιος, Βασιλειάδης, Καρακασίδης 4. Επόμενος αγώνας για τον Πανεδεσσαϊκό στο Αιγίνιο με τον ισχυρό τοπικό Αιγινιακό στις 31 Οκτώβρη και ώρα 20:30.