Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2015

Νικητής ο ΓΑΣ στον ντέρμπι της πόλης της Έδεσσας επί του Πανεδεσσαϊκού με 65-64

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, με τους παίκτες των δύο ομάδων να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό, ο τυπικά γηπεδούχος ΓΑΣ Έδεσσας επικράτησε με σουτ του Βεκόπουλου στην εκπνοή του αγώνα του Πανεδεσσαϊκού με 65-64. Ο Πανεδεσσαϊκός αιφνιδίασε στην αρχή του αγώνα τον ΓΑΣ προηγούμενος με 2-6, προβάδισμα που έχασε με την πάροδο του χρόνου από τους μπλε οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τα mismatch που δημιουργήθηκαν από τις περιστροφές στην άμυνα λόγω σωματικής υπεροχής, φτάνοντας σχετικά εύκολα στο αντίπαλο καλάθι, προηγούμενοι με 17-2 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις και για την άμυνα ζώνης που επέλεξαν οι πράσινοι στην αρχή του β’ δεκαλέπτου και με συνεχόμενα τρίποντα των Υφαντίδη, Δημητρόπουλου και Δοδόπουλου προηγήθηκαν γρήγορα με 28-14. Το ανέβασμα της ζώνης μπροστά από τη γραμμή του κέντρου .... για τον Πανεδεσσαϊκό οδήγησε τους παίκτες του ΓΑΣ σε λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και με μπροστάρηδες τους Τακατζόγλου και Πέτκο κατάφεραν να κλείσουν την ψαλίδα του σκορ στους τρεις πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου 34-31. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΓΑΣ να επικρατεί κάτω από τα δύο καλάθια βρίσκοντας πολύτιμες επιθετικές λύσεις από τον Δοδόπουλο και να δημιουργεί διαφορά ασφαλείας με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου προηγούμενος με 56-46. Οι πράσινοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με λογικές επιλογές κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά προηγούμενοι με καλάθι του Πέτκου 63-64 απομένοντας 45,8 δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα. Η καθαρή άμυνα στην επόμενη φάση για τον Πανεδεσσαϊκό έδωσε τη δυνατότητα να καθαρίσει το παιχνίδι, η μπάλα όμως σε ξεμαρκάριστο σουτ του Τακατζόγλου έπαιξε το δικό της παιχνίδι, δίνοντας τη δυνατότητα στους παίκτες του ΓΑΣ να διεκδικήσουν τη νίκη στην τελευταία επίθεση. Ο Πέτκος σωστά έκανε φάουλ που δεν έδινε δικαίωμα για βολές 3,7 πριν τη λήξη. Στην επαναφορά όμως, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Βεκόπουλου ο οποίος με δύσκολη προσωπική προσπάθεια έγραψε το τελικό 65-64 στην εκπνοή του αγώνα, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Μαζί με τον τυπικά νικητή ΓΑΣ Έδεσσας, αναμφίβολα νικητής αναδείχθηκε και το μπάσκετ της πόλης, με τους παίκτες των δύο ομάδων να προσφέρουν εξαιρετικό θέαμα σε όσους βρέθηκαν να το παρακολουθήσουν. Μαζί πρόσφεραν όμως και μαθήματα αθλητικής άμιλλας καθώς σε ένα τέτοιο αγώνα δεν δημιουργήθηκε το παραμικρό διευκολύνοντας και το έργο των διαιτητών, ενώ στο τέλος όλοι μαζί, νικητές και νικημένοι ένωσαν τις φωνές τους και από κοινού φώναξαν το όνομα της πόλης. Αυτή άλλωστε είναι και η πεμπτουσία του αθλητισμού κάτι που φαίνεται ότι οι προπονητές των δύο ομάδων έχουν μεταλαμπαδεύσει στους παίκτες τους και από εκεί αντλούν και την ενέργεια τους για να ασχολούνται με το μπάσκετ. Και το απέδειξαν με τον τρόπο που αγωνίστηκαν αποδεικνύοντας ότι το μπάσκετ δεν είναι μόνο «αίμα, δάκρυα και ιδρώτας», αλλά διασκέδαση, παιχνίδι, παρέα, απόλαυση. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τις όμορφες στιγμές που πρόσφεραν στο μπασκετικό κοινό της πόλης. Πολύ καλή η διαιτησία των Μελανίδη, Μητώνα. Δεκάλεπτα:1ο(17-12), 2ο(17-19)34-31 ημίχρονο, 3ο(22-15)46-36, 4ο(09-18)65-64 τελικό.
 ΓΑΣ Έδεσσας (Σταυρόπουλος):Μποζίνης, Αντωνιάδης, Βεκόπουλος 5(1), Τσακώντσης 3, Δημητρόπουλος 9(2), Αργυρός, Τότλης 5, Υφαντίδης 22(4), Μακρίδης, Τσολάκης, Μπίκου, Δοδόπουλος 21(1).
 Πανεδεσσαϊκός (Αναστασιάδης):Μπίνος Μ., Μπίνος Ε., Μπακύρτσης, Σιβένας Λ., Σιβένας Χ., Τακατζόγλου 11, Χομένκο, Γεωργιάδης 3(1), Μπούζμπας 5, Τσάμης 9, Τότλης, Πέτκος 28(2), Θεοδώρου 8.