Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2014

Πλήρωσε την απειρία της και την ανεπάρκεια των διαιτητών

Άδικη ήττα του Μ. Αλεξάνδρου Γιαννιτσών στην πρεμιέρα της Α1 χάντμπολ γυναικών
  Την ήττα με σκορ 22-21 γνώρισε στην έδρα της, η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 εθνικής κατηγορίας. Το αποτέλεσμα αδικεί την γηπεδούχο ομάδα που στάθηκε με τις νεαρές παίκτριες της πολύ καλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι στην Ορμή «Λούξ» Πάτρας που έχει στη σύνθεσή της παίκτριες με μεγάλη εμπειρία και συμμετοχές στην εθνική ομάδα. Οι φιλοξενούμενες πέτυχαν το νικητήριο τέρμα ακριβώς στην εκπνοή της αναμέτρησης και πανηγύρισαν τη πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Αξίζει πάντως να υπογραμμιστεί η ανεπάρκεια των διαιτητών που στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης .... και ενώ η γηπεδούχος ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ και κέρδισαν μάλιστα τη μπάλα σε άστοχο σουτ των φιλοξενουμένων, άλλαξαν την αρχική τους απόφαση με υπόδειξη του κομισάριου του αγώνα και έδωσαν τη μπάλα ξανά στην ομάδα της Πάτρας εκνευρίζοντας τους ανθρώπους του Μέγα. Η φιλοξενούμενη ομάδα σκόραρε στην επίθεση και κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ στην αμέσως επόμενη επίθεση αλλάζοντας τη ροή του αγώνα, αφού μέχρι εκείνο το σημείο ο Μέγας ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Στο κατάμεστο από κόσμο κλειστό Γυμναστήριο Γιαννιτσών «Έλλη Μυστακίδου» όλα προμήνυαν ότι θα γινόταν ένας πολύ δυνατός αγώνας όπως και συνέβη. Στο παρκέ υπήρχε δύναμη, ενθουσιασμός και πάθος για τη νίκη και από τις δύο ομάδες ενώ αντίστοιχα στις κερκίδες οι φίλοι της τοπικής ομάδας αλλά και οι λιγοστοί φίλοι των φιλοξενουμένων που ταξίδεψαν στα Γιαννιτσά έδωσαν τη δική τους μάχη χειροκροτώντας τις ομάδες τους. Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα της Πάτρας να βρίσκει εύκολα διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα γεγονός που της έδωσε το δικαίωμα να πάρει μια διαφορά 3 τερμάτων στο πεντάλεπτο (1-4) αλλά σταδιακά οι γηπεδούχος ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και πέρασε μπροστά στο τέλος στο 15ο λεπτό για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με σκορ 14-13. Στην επανάληψη η απόφαση του προπονητή της Ορμής να παίξει ασφυκτικό πρέσιγκ στην Ελένη Αναστασίου δυσκόλεψε τις επιθετικές προσπάθειες του Μέγα που παρότι δυσκολευόταν να βρει επιθετικές λύσεις, παίζοντας σωστή άμυνα διατηρούσε ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα στο σκορ. Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν για γερά νεύρα αφού η γηπεδούχος ομάδα έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία το τελευταίο λεπτό και αφού προηγήθηκαν διαιτητικά λάθη που έδωσαν το δικαίωμα στην Ορμή να περάσει μπροστά με δύο τέρματα. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα και κυριολεκτικά στην εκπνοή της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενες βρήκαν τρόπο να πετύχουν το νικητήριο τέρμα και να φύγουν με τους δύο βαθμούς της νίκης, αφήνοντας την ομάδα των Γιαννιτσών με μια πικρή γεύση απογοήτευσης όχι για την εμφάνιση της αλλά για το αποτέλεσμα. Την επόμενη αγωνιστική το προσεχές Σάββατο η ομάδα του Μέγα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Εθνικό Κοζάνης με σκοπό τη νίκη για να πάρει τους δύο πρώτους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα. Παράλληλα συνεχίζονται οι προετοιμασίες για την Ευρωπαϊκή αναμέτρηση της όπου στα πλαίσια της προκριματικής φάσης του Challenge Cup θα ταξιδέψει στην Ισλανδία όπου θα δώσει τη μάχη για την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Τα δεκάλεπτα:4-5, 10-8, 14-13ημίχρονο. 17-16, 19-19, 21-22 τελικό. ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος (Γιώργος Γιουλβανίδης): Παρασκευαϊδου, Παπαδοπούλου, Μυρισίδου, Μαυροπούλου, Βασιλειάδου 1, Ιωαννίδου, Τσιτσούκη 2, Παναγιωτίδου 4, Αναστασίου 2, Φράγκου 5, Ανδρίτσου 5, Γιουλβανίδου 1, Πλιόγκα, Δερβίση, Ξυρίδου, Σιακά 1. Ορμή «Λούξ» (Νταμίρ Στογιάνοβιτς): Χατζηπαρασίδου 9, Τσαουσίδου 4, Πολίτη, Αγγελοπούλου, Κουκουλομάτη, Στράτου 3, Μίλασιτς 2, Χάλα, Μούρνου 3, Καρέλα 1, Κασάπη, Χατζηαγαπίδου, Παύλου, Μισαϊλοβιτς, Καρακίτσου. Διαιτητές: Νάσκος- Λινάρδος,