Κυριακή 29 Απριλίου 2012

Πρωταθλητής στην Α1 ΕΠΣ Πέλλας ο Μ.Α. Νέου Μυλοτόπου

Θα διεκδικήσει σε αγώνα μπαράζ την άνοδό του στη Δ εθνική κατηγορία
 Τη δεύτερη μεγάλη τους επιτυχία πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα του Μεγάλου Αλεξάνδρου Νέου Μυλοτόπου αφού μετά την κατάκτηση του κυπέλλου Ερασιτεχνών Πέλλας, ήρθε την Παρασκευή και η κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας της ΕΠΣ Πέλλας. Στο μεγάλο τελικό που διεξήχθη στο γήπεδο του Νέου Μυλοτόπου παρουσία 1000 περίπου φιλάθλων, ο γηπεδούχος Μ. Αλέξανδρος υποδέχτηκε τον Αλμωπό Αριδαίας και μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα πήρε τη νίκη με σκορ 3-1 και μαζί το εισιτήριο για το μπαράζ ανόδου στη Δ εθνική. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και ουσιαστικά στην πρώτη οργανωμένη επίσκεψη στην περιοχή των γηπεδούχων...
κατάφεραν να προηγηθούν όταν στο 5΄ ο Τσαουσίδης μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας με τον Τσόλκα και αφού απέφυγε τον Παπουρτζή έστειλε τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία γράφοντας το 0-1. Η πίεση των παικτών του Αλμωπού συνεχίστηκε και στο 31΄ ο δραστήριος Τσόλκας μπήκε στην περιοχή αναγκάζοντας τον Παπουρτζή να τον ανατρέψει και τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι σε βάρος των γηπεδούχων, αποβάλλοντας παράλληλα το νεαρό τερματοφύλακα του Νέου Μυλοτόπου. Κάτω από τα δοκάρια των γηπεδούχων πήρε θέση ο έμπειρος Κατρατσέας που στην πρώτη του αντίδραση κατάφερε να αποκρούσει το πέναλτι που εκτέλεσε ο Τσόλκας διατηρώντας ζωντανές της ελπίδες της ομάδος του για ανατροπή του αποτελέσματος. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα και ισοφάρισαν ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου όταν ο Ρίτε μετά από εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Χρήστου γράφοντας το 1-1. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι παρότι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να πετύχουν δύο ακόμη τέρματα (και με τη βοήθεια της τύχης), παίρνοντας μια δίκαιη νίκη επί του αντιπάλους τους. Συγκεκριμένα Στο 61ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Καραμεταξά ο Μπογδάνης επιχείρησε να απομακρύνει από την περιοχή του τη μπάλα σε κόρνερ, αλλά η λάθος εκτίμηση που έκανε, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδος του δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους 2-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καραμεταξάς εκτέλεσε κόρνερ αυτή τη φορά στέλνοντας τη μπάλα στην καρδιά της άμυνας του Αλμωπού εκεί όπου βρέθηκε ο Αντωνιάδης και με κοντινή καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Καλός ο διαιτητής κ. Φωτιάς χωρίς λάθος στις υποδείξεις τους οι δυο βοηθοί Σίπκας Ι. και Σίπκας Σ. Μ.Α. Νέου Μυλοτόπου (Μακρίδης): Παπουρτζής, Νάτσης, Αντωνιάδης (75 Κούζας), Σαββίδης, Καραμεταξάς, Μύρτινας, Δουλκερίδης, Ιωαννίδης, Πέτγαζλης (58 Γρηγορίου), Ρίτε, Φάβας (31 Κατρατσέας). Αλμωπός Αριδαίας (Σαμαράς): Χρήστου, Ταγγίνας, Δεμίρης, Πανταζής, Μπογδάνης (75 Μουρατίδης), Κανωτίδης, Τσόλκας, Βοτάρης, Παπαδόπουλος, Τσαουσίδης, Θωμάς Ε. (62 Θωμάς Γ.).