Κυριακή 29 Απριλίου 2012

Χρυσό τρίποντο της Αναγέννησης στην Επανομή

Το γκολ της νίκης ο Σερέτης στο 90΄
Σπουδαία νίκη πέτυχε σήμερα το απόγευμα η Αναγέννηση Γιαννιτσών στην Επανομή με 2-1 και έκανε καθοριστικό βήμα για την παραμονή της, Οι παίκτες του Δημήτρη Τομπάζη κατόρθωσαν να κλέψουν τη νίκη ακριβώς στην εκπνοή του αγώνα με γκολ του Σερέρη ενώ νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει και πίεζαν για τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο οι φίλαθλοι παρακολούθησαν ένα μέτρο παιχνίδι με λιγοστές φάσεις. Στην επανάληψη η Αναγέννηση Γιαννιτσών προηγήθηκε με 0-1 εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ιορδανίδη που κέρδισε ο Μπέκα όταν ανατράπηκε από τον αμυντικό της Επανομής μέσα στην περιοχή. ΟΙ γηπεδούχοι σ5τη συνέχεια πίεσα και είχαν δύο δοκάρια στο 61ο και 71ο λεπτό ενώ στο 72΄ ο Κυριαζής ανετράπη στην περιοχή των Γιαννιτσών και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Γκέσιος ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 90΄ μετά από εκτέλεση φάουλ ο προωθημένος Σερέτης....
από κοντά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντα το τελικό 1-2. Με τη νίκη της αυτή η Αναγέννηση Γιαννιτσών έφτασε στη 12η θέση με 32 βαθμούς ενώ ακολουθούν ο Θρασύβουλος με 31β. ο Αγροτικός Αστέρας με 31 β. ο Βύζας Μεγάρων με 29β. και ο Φωκικός με 27. Εθνικός Αστέρας και Διαγόρας έχουν αποσυρθεί από το πρωτάθλημα. Την Τετάρτη η Αναγέννηση ταξιδεύει στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει τη φορμαρισμένη Παναχαϊκή.