Πέμπτη 28 Μαρτίου 2013

Νικητής 42-45 ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών στο τοπικό ντέρμπι με τον Πανεδεσσαϊκό για το πρωτάθλημα εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ

Στο τοπικό ντέρμπι των ομάδων του νομού Πέλλας ο Μέγας Αλέξανδρος Γιανντσών ομάδα επικράτησε εκτός έδρας με 42-45 του μαχητικού Πανεδεσσαϊκού που κράτησε όμως το πλεονέκτημα από τη διαφορά πόντων στο πρώτο παιχνίδι σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο Πανεδεσσαϊκός παρουσιάστηκε με αρκετούς νεαρούς παίκτες (παίδες) στη σύνθεση του, εξαιτίας αρκετών απουσιών παικτών για διάφορους λόγους, ενώ τελευταία στιγμή αποφασίστηκε η συμμετοχή του Πέτκου. Οι μικροί όμως του Πανεδεσσαϊκού έπαιξαν εξαιρετική άμυνα σ' όλο τον αγώνα απέναντι στα δυνατότερα κορμιά των παικτών του Μ. Αλέξανδρου Γιαννιτσών και αν ... ήταν προσεκτικοί και λιγότερο επιπόλαιοι σε κάποιες επιθετικές προσπάθειες σε συνδυασμό με στοιχειώδη ευστοχία στις βολές το αποτέλεσμα του αγώνα ίσως να ήταν διαφορετικό. Η ομάδα των Γιαννιτσών που έπαιξε έξυπνα και σοβαρά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε ένα κενό επιθετικά διάστημα των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο όπου με αποφασιστικά επιθετικά ριμπάουντ και εύκολα καλάθια δημιούργησε μια διαφορά 6-8 πόντων. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στη συνέχεια να καλύψουν τη διαφορά αυτή, αλλά κρίσιμοι και δύσκολοι πόντοι του Ρώνη στο τέλος έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους, που αστόχησαν με τον Πέτκο σε σουτ τριών πόντων στην τελευταία επίθεση. Δεκάλεπτα:16-06, 04-10 ημίχρονο 20-16 Στην επανάληψη 05-13, 17-16 τελικό 42-45 τελικό. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με τους: Προπονητής (Αναστασιάδης): Γιούρτσης 1, Σίπκας 7, Πέτκος 21 (3 τριπ.), Στόμας, Παζάρκας, Τράπκος, Χρήστου 3 (1τριπ.), Κληντσάρης 4, Παρίσης 4, Σιβένας 2.