Δευτέρα 4 Αυγούστου 2014

Χάλκινο μετάλλιο ο Ναυτικός Όμιλος Γιαννιτσών στο 80ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας.

Στο Κωπηλατοδρόμιοτων Ιωαννίνων διεξήχθη στις 26& 27 Ιουλίου η Β΄ φάση του 80ου Πανελληνίου πρωταθλήματος Κωπηλασίας στις κατηγορίες Παίδων – Κορασίδων, με την συμμετοχή περισσοτέρων από 340 αθλητών από 28 σωματεία όλης της χώρας. Ο Ναυτικός Όμιλος Γιαννιτσών πήρε μέρος σ’ αυτό με 12 αθλητές και αθλήτριες σε 5 πληρώματα και, συνεπής στο ραντεβού με τις διακρίσεις, κατέκτησε ένα Χάλκινο μετάλλιο, ενώ έχει να επιδείξει ακόμη δύο 5ες, μία 8η και μία 10η θέση. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Πέτρος Μπαλλής στο σκιφ .... παίδων (1Χ), ένα αγώνισμα που κατά κοινή ομολογία, είναι το δυσκολότερο στο άθλημα της κωπηλασίας. Ο Πέτρος από την αρχή της διοργάνωσης έδειξε ότι ήταν καλά προετοιμασμένος και έτοιμος να διεκδικήσει αυτό που τα προηγούμενα χρόνια έχανε στις λεπτομέρειες. Η πολύ σημαντική αυτή διάκριση τον φέρνει στην θέση του 3ου καλύτερου κωπηλάτη της κατηγορίας του στην Ελλάδα. Σημαντική επίσης επιτυχία η 5η θέση της Πηνελόπης Αλμπαντάκη στο επίσης πολύ δύσκολο αγώνισμα του σκιφ κορασίδων. Στην 5η θέση του διπλού σκιφ κορασίδων στον μεγάλο τελικό βρέθηκαν και οι αδελφές Γιώτα και Μαρία Σταμπόλκου αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον καθώς είναι ένα σχετικά νέο πλήρωμα. Τα άλλα δύο πληρώματα που συμμετείχαν στους αγώνες ήταν τετραπλά σκιφ παίδων επανδρωμένα από νέους κατά πλειοψηφία αθλητές. Το πρώτο με τους Σεραφείμ Χατζηδάκη, Στέφανο Καπάκογλου, Καλλισθένη Μιχάλογλου και Βασίλη Τσαλικίδη ήταν 2οστο μικρό τελικό και 8ο στη γενική κατάταξη. Το δεύτερο με τους Γιάννη Παπαχρηστούδη, Γιώργο Μπαντά, Δημήτρη Γρηγοριάδη και Παναγιώτη Κοσμίδη ήταν 4ο στον μικρό τελικό και 10ο στη γενική.