Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2016

Νίκη οξυγόνο για τον Πανεδεσσαϊκό επί του Μ. Αλεξάνδρου Κρύας Βρύσης

Για τη 2η αγωνιστική του Β’ γύρου της Α’ κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ, ο Πανεδεσσαϊκός πέτυχε σπουδαία νίκη επικρατώντας με 61-57 στην παράταση του Μ. Αλέξανδρου Κρύας Βρύσης παίρνοντας βαθιά ανάσα στη δύσκολη προσπάθεια που κάνει για την παραμονή του στην κατηγορία. Τον αγώνα δυστυχώς επισκίασε η διακοπή στο 2ο λεπτό της παράτασης, όπου σύμφωνα με το φύλλο αγώνος ο β διαιτητής της συνάντησης δέχτηκε φραστική και σωματική επίθεση από τους φιλοξενούμενους. Περνώντας στο αγωνιστικό καθαρά κομμάτι, ο Πανεδεσσαϊκός φάνηκε από την αρχή αποφασισμένος να διεκδικήσει τη νίκη και περιορίζοντας τα ατού των αντιπάλων προηγήθηκε με 13-09 στο δεκάλεπτο. Στο β’ δεκάλεπτο οι πράσινοι βρήκαν λύσεις κάτω από το καλάθι με τον Τότλη και προηγήθηκαν .....  με 38-27 στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι δεν κράτησαν τον επιθετικό τους ρυθμό στην έναρξη του β’ ημιχρόνου και όντας νευρικοί στη τελική προσπάθεια εντός παιδιάς και από τις ελεύθερες βολές δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν τη διαφορά. Ο Παπαδόπουλος «ξύπνησε» για τους φιλοξενούμενους μετά το 25ο λεπτό και με μεγάλα σουτ από μακρινή και μέση απόσταση επανέφερε την ομάδα του στην διεκδίκηση του αγώνα(47-45). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πανεδεσσαϊκού μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν τον αγώνα χτίζοντας διαφορά επτά πόντων(55-48). Επιπόλαια λάθη και αδικαιολόγητα βιαστικές επιλογές έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους όχι μόνο να ισοφαρίσουν 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον Τσιμτσιρίδη σε 57-57, αλλά και να είναι αυτοί που έχασαν την τελευταία προσπάθεια πριν το παιχνίδι οδηγηθεί στην παράταση. Στο πεντάλεπτο της παράτασης επικράτησαν τα νεύρα και η αστοχία με τελικό νικητή της αναμέτρησης τον Πανεδεσσαϊκό με σκορ 61-57. Επόμενος αγώνας για τον Πανεδεσσαϊκό το προσεχές Σάββατο στην Κατερίνη με τον Βατανιακό, με το παιχνίδι να αποκτάει χαρακτήρα τελικού για τις δύο ομάδες στην προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία. Πανεδεσσαϊκός (Αναστασιάδης):Μπακύρτσης 3(1), Σιβένας 2, Τακατζόγλου 4, Καραϊσαρίδης, Γιαννούλτσης, Μπούζμπας 2, Τσάμης 13(3), Τότλης 8, Πέτκος 17(4), Μάρκου, Θεοδώρου 12. Μ. Αλέξανρος Κρ. Βρύσης (Τυριακίδης):Τσιμτσιρίδης 8, Οξούζης 13, Μαραζίδης, Ντουβαλέτης, Ουγγρίνης 9, Παπαδόπουλος 25(3), Αμιτζόγλου, Κοκκινίδης, Στεργίου 2, Μαντζούκης, Κοκκινίδης, Τοπαλίδης.