Τρίτη 28 Φεβρουαρίου 2012

Θετική η παρουσία των τμημάτων Μπάσκετ του Φ.Ο. Αριδαίας το Σαββατοκύριακο

Μπάσκετ γυναικών
 Φ.Ο. Αριδαίας – Σκυδραϊκός 66 - 22
Τυπική διαδικασία έχει πλέον το πρωτάθλημα Γυναικών της ΕΚΑΣΚΕΜ, καθώς η ομάδα της Αριδαίας έχει αναδειχθεί πρωταθλήτρια, δύο αγωνιστικές πριν από την λήξη του και πλέον ετοιμάζεται για τους αγώνες κατάταξης που θα την οδηγήσουν για δεύτερη φορά στην ιστορία της στην Α2 Εθνική κατηγορία. Την Κυριακή αντιμετώπισε στο κλειστό γυμναστήριο Αριδαίας την ομάδα του Σκυδραϊκού και κέρδισε με σκορ 66-22.
Τα δεκάλεπτα: 20-03, 16-04 (ημίχρονο 36-07), 14-07, 16-08.
Φ.Ο. Αριδαίας (Σιάγας): Σαρρή 8, Κερμιζίδου 6, Τσεντεμίδου 22, Ελευθεριάδου 6, Κωνσταντινίδου, Ευταξιάδου, Πουσίνη, Γεωργολούμη, Πρόϊκου 15(3), Παπαγεωργίου 9.....

Πρωτάθλημα κορασίδων
Φ.Ο. Αριδαίας – Πανεδεσσαϊκός 60 - 33
Με νίκη τελείωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ομάδα του ΦΟΑ, κατακτώντας της 1η θέση του ομίλου της και περιμένει τους αγώνες κατάταξης, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ.
Το Σάββατο 25-2-12 επιβλήθηκε του Πανεδεσσαϊκου με σκορ 60-33.
Δεκάλεπτα: 13-9, 11-8, 16-12, 20-02.
Φ.Ο. Αριδαίας (Σιάγας): Κερμιζίδου 18, Καϊλάρη, Γούδη 2, Κωνσταντινίδου, Πουσίνη 5(1), Γεωργολούμη 34, Θεοδωρίδου.

Πρωτάθλημα Παίδων
Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή 26-2-12 στο κλειστό γυμναστήριο Αριδαίας, ανάμεσα στην ομάδα του ΦΟΑ και του Πιερικού, στα πλαίσια της τελικής φάσης του πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ. Το αποτέλεσμα κρίθηκε κυριολεκτικά το τελευταίο λεπτό υπέρ των φιλοξενουμένων με σκορ 66-73.
Η ομάδα της Αριδαίας ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει στο 1ο δεκάλεπτο με 11-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του ΦΟΑ πίστεψαν στους εαυτούς τους, βελτίωσαν την άμυνά και επιθετικά βρήκαν λύσεις.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα απέδωσε καταπληκτικό μπάσκετ, περιόρισε τους αντιπάλους που πλέον έβρισκαν λύσεις με μακρινά τρίποντα και με μια αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να μειώσουν στο 39΄ στους 3 πόντους. Στο σημείο αυτό ένα πασιφανές λάθος του Διαιτητή για την κατοχή της μπάλας υπέρ των φιλοξενουμένων, ένα μακρινό τρίποντο του Πιερικού και μια άστοχη επίθεση της Αριδαίας έκαναν το τελικό 66-73.
Δεκάλεπτα: 11-23, 15-17, 17-11, 23-21.
Φ.Ο. Αριδαίας (Τσουλφάς): Τριγκάκης, Αβραμίδης, Αραμπατζής, Ταρασίδης 29, Δέκος 2, Ποκοπίδης, Νικολαϊδης 2, Στεμπένης 11, Γκαλίτσιος 15, Παναγιωτίδης 7.